Genel

Bakan Albayrak’tan vatandaşlara yapılacak ödemeler için yeni açıklama

BAKAN ALBAYRAK AÇIKLADI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Gündemdeki konular ve Ekonomik İstikrar Kalkanı adımlarımız kapsamında gelinen noktaya ilişkin değerlendirmelerde bulunduk” dedi. Bakan Albayrak, Kovid-19 sürecinde vatandaşlara yapılacak yeni ödemelerle ilgili bilgi verdi.

“AYLIK 1170 LİRA MAAŞ”

“Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan veya ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlarımıza 3 ay, aylık 1170 lira maaş desteği sağlanacak.”

“700 BİN ONAYLANDI”

“Kısa çalışma ödeneğine bugüne kadar 200 binden fazla firma, 2 milyondan fazla çalışan kapsamında başvuruda bulundu. 700 bini onaylandı.”

“4 MİLYAR 73 MİLYON ÖDEME”

“25 bin liralık destek finansmanına 290 bin esnaf başvurdu, 4 milyar 73 milyon lira finansman tahsis edildi.”

“29 MİLYAR 558 MİLYON ÖDEME”

“İş’e Devam finansmanı için 66 bin 171 firma başvurdu, 34 bin 858’inin süreci sonuçlandı ve 29 milyar 558 milyon lira tahsis edildi.”

ÖZEL BANKALARA ÇAĞRI

Kamu bankaları işletmelerin 20,5 milyar liralık, 795 bin vatandaşın da 40,6 milyar liralık kredi borcunu öteledi. Kamu bankaları vatandaşın yanında dururken, özel bankaların takındığı tavır bizleri üzmektedir. Onları da sürece davet ediyorum.

“HİÇBİR ÜLKEDEN TALEBİMİZ OLMADI”

Küresel ticaret için farklı mekanizmaların devreye alınmasını destekliyoruz. Bunun dışında hiçbir kurum ya da ülkeden talebimiz olmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu