Diğer Haberler

Fenerbahçe kulüp tarihindeki en pahalı transfer satışları

Fenerbahçe, Elvir Baljic ve Vedat Muriqi’nin transferlerinden elde ettiği kazançlarla en pahalı transfer satışı rekorunu elinde bulunduruyor. Her iki futbolcudan da 21 milyon euro gelir sağlanmıştır.

Baljic, 1999/2000 sezonunda Real Madrid’e transfer olarak Fenerbahçe ve Süper Lig tarihindeki en pahalı satış olarak kaydedilmiştir. Baljic, geçtiğimiz yıl SportBox’a verdiği bir röportajda Aziz Yıldırım ile yaşadığı bir anıyı paylaşarak şunları söylemiştir: “Yeni dönemde Aziz Başkan’ı gördüm. Konuştuk falan işte. ‘Merhaba başkanım, nasılsınız?’ falan dedim. ‘İyiyim. Hala senin paranı yiyoruz.’ dedi.”

Diğer en pahalı dört transfer satışı ise Vedat Muriqi, Arda Güler, Min-jae Kim ve Eljif Elmas tarafından Başkan Ali Koç döneminde gerçekleştirilmiştir. Vedat Muriqi, 2019’da Çaykur Rizespor’dan 5.6 milyon euro karşılığında transfer edilmiş ve bir yıl sonra Serie A takımı Lazio’ya 21 milyon euro bonservis bedeliyle satılmıştır.

Arda Güler’in transferinden Fenerbahçe, 20 milyon euro net gelir elde etmiş, 10 milyon euro başarı bonusu almış ve sonraki bir satıştan da %20 pay alacaktır.

Min-jae Kim’in sözleşmesinde 18.05 milyon euro serbest kalma bedeli bulunmaktaydı. Napoli, bu bedeli ödeyerek stoper oyuncuyu kadrosuna dahil etmiştir. Sözleşmede herhangi bir bonus veya sonraki satıştan pay hükmü bulunmamaktadır.

Eljif Elmas, 2017 yılında Rabotnicki takımından Fenerbahçe’ye 180 bin euro karşılığında transfer olmuştur. İki yıl sonra ise Napoli’ye 16.2 milyon euro bonservis bedeliyle satılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu