Genel

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son verileri açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 23 Mart Pazar akşamı itibariyle koronavirüsle ilgili son verileri duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 23 Mart 2020 saat 23:30 itibariyle itibarı ile ülkemizde koronavirüse yakalanan kişi sayısını açıkladı.

Koca açıklamasında koronavirüs salgını testi pozitif çıkan kişi sayısını 1529 olarak açıkladı. Can kaybımız ise 37 olarak duyuruldu.

KORONAVİRÜSTE SON DURUM

Dünyada koronasalgını ile 104 gün geçti. Ülkemizde ilk vaka 10 Mart’ta görüldü. Dün akşam saatlerinde rakamları açıkladım. Şüphelilerin takibinde, teşhis konulmasında çok titiz davranıyoruz. Bu prensibi katı şekilde uyguluyoruz. Mücadelede çok ciddi bir deneyim kazandık. Sonuçları daha hızlı öngörüyoruz.

Sağlık personelimiz içinde pozitif olan vakalarımız var maalesef. Sayılarını söylemeyeyim.Şu süreçte iyileşen vakalarımız var. Biliyorsunuz 14 günlük zaman dilimi geçmesi gerekiyor. Önümüzdeki günlerde iyileşen hastalarımızı açıklayacağız. İyileşen vaka sayımız çok fazla.

ÇİN’DEN İLAÇ MÜJDESİ

Çin’de kullanılan özel bir ilaçtan sonuç aldıkları bilgisi var. Yoğun bakımda kullanılan hastalarda 11 günden 4 güne iyileşme gösterdiği söyleniyor. Bu sabah itibariyle o ilaçları da Çin’den getirdik. Çin Büyükelçiliği ile görüştüm, bundan sonra bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için gayret içerisinde olacaklar. Çin Hükümeti ile sürekli görüşüyoruz. Çin’den bilim insanları ile Skype ve Zoom üzerinden görüşeceğiz, bunun için prensipte anlaştık. Sabah gelen ilaçların yoğun bakımda ilaçlara kullanımına başlandı. Bu ilaçların ne kadar etkili olup olmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Salgının yayıldığı ülkelerde en fazla solunum cihazlarının eksikliği hiseediliyordu. Yerli solunum cihazı üretimine başlıyoruz. Hızlı tanı kitini de devreye soktuk. Sabah da Çin’den 50 bin hızlı tanı kiti geldi. Perşembe de 300 bin gelecek. 1 milyona kadar hızlı tabnı kiti elimizde olacak. Aşı geliştirme çalışmalarında da kurum ve kuruluşlara bakanlık olarak destek veriyoruz. Üniversite ve bazı merkezlere çağrı yapıldı. Bu üniversite ve merkezlerin ihtiyaçlarına göre hiçbir masraftan kaçınılmayacak.

SOKAĞA ÇIKMA SORUSUNA YANIT

Tek tek ve hep birlikte mücadele etmeliyiz. Herkes kendi OHAL’ini ilan edebilir. Bunu illa devletin ilan etmesi gerekmiyor. Herkes kendi odasında izole olabilir.

HİÇBİR TESTTEN PARA ALMAYACAĞIZ

Büyüklerimize seslenmek istiyorum. Bu toplumun sizin hayat tecrübenize ihtiyacı var, aileleriniz size ihtiyacı var, torunlarınızın sevgi ve ilginize ihtiyacı var. Bunları hastayken yapamazsınız. Koronavirüse karşı koyduğumuz mücadelenin, dünyada bir örneği yok. Zamanımızı mümkün olduğu kadar evde geçirme çağrımız giderek büyüyor. Gücümüzü hayata bağlılıktan alacağız, bu böyledir. Korkuya teslim olmamalıyız.

Kadromuza 32 bin kişi dahil ediyoruz. Bu dönemde sağlık personelinin ödemelerini iyileştirme çabası içindeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu